PRATİK BİLGİLER


pratikbilgiler1
Kurabiye

-      Tarifte aksi belirtilmediği sürece kurabiye yapacağınız tüm malzemeler oda sıcaklığında olmalıdır.

-      Kurabiye, kek, pasta yapımında ölçüler önemlidir, tarifinizdeki malzemeleri ölçerek kullanın. Ölçüleri tahmin ederek hazırlamanız durumunda risk almış olursunuz.

-      Kurabiye ununu eledikten sonra hamurunuza ekleyin.

-      Kurabiye hamurunu fazla yoğurmaktan kaçının, unu ekledikten sonra sadece malzeme ile karışana kadar karıştırın. Aşırı karıştırma kurabiyelerin sert olmasına neden olur.

-      Hazırladığınız kurabiye hamurunu şeffaf bir folyoya sarıp buzdolabında 30 dakika bekletirseniz, hamur daha kolay kesilecek ve şekil alacaktır.

-      Fırını mutlaka önceden ısıtın.

-      Margarin mi, Tereyağ mı ; Tereyağ tatlı ve zengin bir aroma katar, tarifinizde aksi belirtilmedikçe tereyağ kullanmanızı öneririz. Ayrıca margarin içerik açısından sağlığa çok daha zararlıdır.

-      Terayağı kullanırken tuzsuz tereyağı tercih edebilirsiniz.  Tuzlu tereyağı da kullanılabilir ancak markaların farklı tuz oranları olacağı için tarifin tuz miktarını kontrol etmek zorlaşacaktır.

-      Hazır satılan paket vanilyalar yerine vanilya özü veya vanilya çubuğu kullanmanızı tavsiye ederiz. Hazır paket vanilya şekeri doğal bir malzeme değildir ve diğerlerinin kokusu çok daha belirgin ve güzeldir. Vanilya çubuğu ortadan ikiye ayrılarak, içindeki tohumlar çıkartılır ve hamura eklenir. Bu şekilde daha güzel bir vanilya kokusu elde eder ve daha sağlıklı bir malzeme seçmiş olursunuz.

-      Kurabiyelerin aynı büyüklük ve kalınlıkta olmasına dikkat edin.

-      Başlangıçta 1- 2 kurabiye pişirerek fırın ısısını ve pişirme zamanını test edebilirsiniz.

-      Fırın tepsisine kurabiyelerinizi 2-3 cm arayla yerleştirin.

-      Hazırladığınız kurabiye hamurundan açmadan önce açacağınız kadar  bir parça kopartın ve diğer parçayı buzdolabında bekletin. Her parçayı kullanmadan önce tekrar yoğurun.

-      Fırın tepsisine yağlı kağıt sererseniz, kurabiyeleriniz daha az yayılır. Yağlı kağıtları birkaç kez kullanabilirsiniz.

-      Kurabiyelerin pişerken yayılmaması için, fırın tepsisini 10-15 dakika serin bir yerde bekletin ve daha sonra önceden ısıtılmış kızgın fırına koyun.

-      Kurabiyeler çok kısa bir sürede yanarlar, fırın kapağını açmadan kontrol edip, kenarları kızarınca fırından almak gerekir.

-      Pişen kurabiyeleri, fırın tepsisi sıcakken tepsiden alın. Eğer pişmiş kurabiyelerinizi tepsiden almakta zorlanıyorsanız, 1-2 dakika tepside bekletin ve daha sonra bir ızgara tel üzerine alın.

-      Kurabiyeleri saklama kabına koymadan önce iyice soğuduklarından emin olun.

-      Kurabiyeleri gevşek kapatılmış kaplarda saklarsanız içine girecek nem nedeniyle sertleşir ve bayatlarlar. Mutlaka sıkı kapatılmış bir kutuda saklayın.

-      Farklı çeşitteki kurabiyeleri farklı kaplarda saklayın.

*************************************************************************************************************

pratikbilgiler2

Tart

-      Malzemeleriniz (tereyağ, su, yumurta gibi)  soğuk olmalıdır. Hatta tereyağını küp şeklinde parçalara ayırıp yaklaşık 15 dakika buzlukta bekletmeniz iyi olur.

-      Benzer şekilde  un ve şekeri karıştırdıktan sonra karıştırma kabınızı da buzdolabında 15 dakika bekletin. Malzemeler ne kadar soğuk olursa tartınız o kadar başarılı olacaktır. Tereyağının ısınması ve erimeye başlaması tartın piştikten sonra yağlı ve çok sert olmasına sebep olacaktır. Soğuk su hamurun içindeki yağın erimesini engeller ve tart pişince kat kat ve gevrek olur.

-      Ancak su eklerken çok dikkatli olmak gerekir. Önce az miktarda dökün (suyu 3-4 seferde ekleyebilirsiniz), ve eğer hamur parça parça olmuyorsa ve kıvamını bulduysa su eklemeyi kesebilirsiniz. Fazla su koyarsanız hamurunuz sert olur.

-      Tereyağının erimesini önlemek için tart hamurunu hızlıca hazırlamak gerekir. Fakat fazla yoğurursanız hamur sert olur.

-       Daha iyi kıvam alması için hamurun bir süre (en az 1 saat) buzdolabında dinlendirilmesi gerekmektedir.

-      Daha sonra buzdolabından çıkardığınız hamuru yumuşaması için bir süre (yaklaşık 5 dakika) oda ısısında bekletin.

-      Tart hamurunun pişerken biraz kabarıp yumuşak olması için yarım çay kaşığı karbonat koyabilirsiniz.

-      Hamurunuzu az unladığınız mümkünse soğuk bir yüzeyde (mermer, paslanmaz çelik tezgah, vs.) açın. 90 derece açılarla döndürerek her zaman orta kısımdan dışarı doğru tek hareketle açarak istediğiniz kalınlığa getiriniz. Tart hamurunuz açılmış halinin çapı tart kalıbınızın capından 10 cm daha büyük olmalı.

-      Açılan hamur yaklaşık 1 parmak kalınlığında olmalıdır.

-      Hamuru kalıbınıza yerleştirdikten sonra tekrar buzdolabında 15 dakika daha soğutun.

-      Hamurun yumuşak olması için , tart kalıbımızı fırına yerleştirdikten sonra fırına su dolu bir kap koyalım. Suyun vereceği nem hamurun yumuşak olmasını sağlar..

-      Tartınızda kullanacağınız meyveler soyduktan kısa bir süre sonra kararmaya başlar. Eğer hazırladığınız meyveleri hemen kullanmayacaksanız limonlu suda bekletebilirsiniz.

*************************************************************************************************************

pratikbilgiler3

Kek

-      Öncelikle kek kalıbı hazırlanmalıdır, kalıbın hertarafı dikkatlice yağlandıktan sonra üzerine un serpilip fazlası alınmalıdır. Kek hamuru hazırlanırken kalıp buzdolabında bekletilirse piştiktikten sonra kalıba yapışmaz..

-      Malzemeler mutlaka oda sıcaklığında olmalıdır.

-      Kuru malzemeler yani vanilya (mümkünse vanilya özü veya vanilya çubuğundan alınan tohumlar), kabartma tozu/karbonat, kakao, tarçın gibi malzemeler una eklenmeli, ve mutlaka elenmelidir, kekiniz daha iyi kabarır.

-      Yoğurt, limon, sirke gibi asitli malzemeler yoksa, karbonat kekinizin acı olmasına neden olabilir, kabartma tozu kullanmanızı öneririz.

-      Yumurtaları cam, porselen veya çelik kapta çırpın. Yumurtanın akını ve sarısını ayrı ayrı çırparsanız kekiniz daha iyi kabarır. Yumurta sarılarını şekerle birlikte  şeker eriyene, yumurta kabarana kadar (yaklaşık 5-10 dakika) çırpın. Bu karışıma 1 fiske tuz ilave edilirse kekiniz daha iyi kabarır.

-      Kek hamurunuza unu ekledikten sonra fazla karıştırmamak gerekir, bu aşamada mutfak robotu kullanmadan karıştırmanız iyi olacaktır. Kek hamuru muhallebi kıvamında olmalıdır. Un miktarı az olursa kekiniz çöker, fazla olursa sert olur.

-      Tarifte verilen her su bardağı un için 1 yemek kaşığı un eksiltip yerine 1 yemek kaşığı nişasta eklerseniz kek ağızda dağılan bir yapıya sahip olacaktır.

-      Kekinize ekleyeceğiniz, çikolata parçaları, üzüm veya diğer çeşitleri en son aşamada  nişastaya ya da una bulayarak katın. Ve çok fazla karıştırmayın.

-    Kek hamurunu kalıbınıza döktükten sonra, kalıbı bir iki kere tezgâha ya da kaşık ile kalıbın etrafına vurarak hamurun oturması sağlayın.

-    Kek hamuru kalıbın 2/3′ünü geçmemelidir.

-    Fırınınız mutlaka önceden ısıtılmış olsun.

-      Karışım fırına sürüldükten sonra en az 20 dakika kapak kesinlikle açılmamalıdır ( Muffinler için bu sure en az 10 dakikadır) . Üzeri fazla kızardığı halde henüz pişmemişse, üzerine yağlı kağıt örtebilirsiniz.

-      Batırdığınız kürdanın temiz çıkmasından sonra kek fırından alınıp üstü temiz bir bezle örtülüp on dakika kadar ılınması beklenir. Sıcak kek kalıptan çıkartılmamalıdır, dağılabilir. Ilıklaşan kek kalıptan çıkartılıp bir ızgara üzerinde soğutulur. Izgaranız yoksa kâğıt havlu serili bir servis tabağına almanız kekin nemlenip, ıslak olmasını engeller.

-      Keki tamamen soğumadan once kalıptan çıkartmanız gerekir, aksi durumda parçalanmaya sebep olabilir.

-      Keklerinizi mutlaka kapaklı kaplarda saklayın.

************************************************************************************************************

pratikbilgiler4

Ölçüler

Malzeme 1 su bardağı 1 çay bardağı 1 kahve fincanı 1 çorba kaşığı
Tozşeker 170 gr 75 gr 65 gr 10 gr
Pudra şekeri 90 gr 50 gr 30 gr 8 gr
Fındık, badem (dövülmüş) 110 gr 50 gr 40 gr 10 gr
Ceviz içi (tane) 8 0 gr 40 gr 25 gr 10 gr
Hindistancevizi 65 gr 25 gr 25 gr 6 gr
Un 100 gr 45 gr 40 gr 8 gr
Su, süt 200 ml 75 ml 65 ml 8 ml
Sıvıyağ 170 ml 85 ml 70 ml 10 ml
Margarin (erimiş) 180 gr 80 gr 70 gr 10 gr